Odnowa starych ścian to niemałe wyzwanie. Często wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu w danym pomieszczeniu, który niekiedy jest najlepszą możliwością. Zapoznaj się z naszym wpisem i dowiedz się, jakie koszty wiążą się z kompleksową renowacją powierzchni starych ścian – zapraszamy do lektury!

Kompleksowy remont ścian – w jakich przypadkach warto się na niego zdecydować?

Każdy remont wiąże się z koniecznością poświęcenia na niego określonej ilości czasu. Ta z kolei zależy od tego, co dokładnie ma być zrobione w danym wnętrzu. Kompleksowa odnowa ścian polega na ich generalnym wyremontowaniu, łącznie ze zrywaniem starych warstw – tapety, farby, płytek, a nierzadko nawet tynków. 

Kompleksowy remont ścian zazwyczaj wykonywany jest w starych mieszkaniach, w których poszczególne warstwy powoli same zaczynają odchodzić. Jest to niezbędne do tego, by funkcjonowanie w danym miejscu było przyjemne dla jego właścicieli. Niekiedy również renowacja ścian jest niezbędna po różnego rodzaju usterkach, jak np. pęknięcie rury. Wówczas jest to sytuacja dość skomplikowana, ponieważ przed rozpoczęciem prac remontowo-wykończeniowych ścian, konieczne jest ich wysuszenie.

Szukasz specjalistów, którzy zajmą się kompleksowym remontem ścian w Twoim domu?
Zobacz, jakie są ceny fachowcy!
Sprawdź ceny usług malowania ścian

Od czego zacząć renowację ścian wewnętrznych?

Remont ścian w domu należy zacząć przede wszystkim od oceny ich stanu. Nie zawsze bowiem istnieje konieczność zrywania tynków, a jeśli takiego przymusu nie ma – szkoda czasu na wykonywanie tego rodzaju prac. 

Jeśli już wiemy, na czym ma polegać kompleksowa odnowa ścian w naszym domu lub mieszkaniu, warto przejść do etapu wyboru poszczególnych materiałów wykończeniowych. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, można zdecydować się m.in. na malowanie lub tapetowanie ścian. Warto również pamiętać o tym, że każdy rodzaj prac będzie wiązał się z innymi kosztami, dlatego przed rozpoczęciem prac warto zapoznać się ze szczegółowym cennikiem usług remontowych. Co więcej, inaczej mogą wyglądać koszty w poszczególnych miastach, takich jak: KatowiceCzęstochowaKrakówŁódźRzeszów czy Poznań.

Jeśli chcesz poznać sposoby na nietypową odnowę ścian w domowych wnętrzach, zapoznaj się z artykułem na temat tego, ile zapłacimy za pomalowanie ścian techniką wabi-sabi?

Jakie prace składają się na całkowitą odnowę starych ścian i jaki jest ich koszt?

Całkowity koszt kompleksowej odnowy ścian uzależniony jest przede wszystkim od tego, jakie dokładnie prace wykonywane są podczas remontu. Z kolei to, jakie mają być etapy renowacji konkretnego wnętrza, zależy przede wszystkim od tego, w jakim jest ono stanie. Należy mieć świadomość tego, że im więcej musi zostać wykonane, tym większy będzie sumaryczny koszt całego remontu.

Jakie są etapy renowacji powierzchni starych ścian i jaki jest ich koszt?

Pozbywanie się starych warstw ze ścian

Pierwszym etapem kompleksowego remontu ścian jest pozbycie się z ich powierzchni problematycznych warstw. Czasami polega to jedynie na delikatnym zeszlifowaniu starej farby, niekiedy jednak jest potrzeba całkowitego zeskrobania wszystkich warstw malarskich. W zależności od tego, jak czaso- i pracochłonne będzie to zadanie, inny będzie jego koszt. Zazwyczaj kwota za usunięcie warstw z 1 m2 powierzchni ściany mieści się w granicach od kilku do kilkunastu złotych. Warto jednak pamiętać, że każda ściana może być inna, a także użyte do jej wykończenia materiały mogą się między sobą różnić. Kwestia ta również może mieć wpływ na ostateczną sumę.

Wyrównywanie powierzchni ścian

Kolejnym etapem renowacji ścian jest ich wyrównywanie. Tego rodzaju prace zaliczane są do usług murarsko-tynkarskichWówczas wynajęta firma remontowa powinna zająć się m.in. tynkowaniem, wykonywaniem gładzi gipsowych, szpachlowaniem, a także naprawą wszelkich rys i pęknięć. Każde ze wspomnianych zadań różni się czasem wykonania oraz ceną. Koszt za ich wykonanie waha się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych. 

Gruntowanie ścian

Gruntowanie ścian to etap, o którym niektórzy całkowicie zapominają. A jest to błąd, ponieważ warstwa gruntu przygotowuje powierzchnię do dalszych prac remontowo-wykończeniowych. Koszt gruntowania 1 m2 ściany podczas ich kompleksowego remontu waha się w granicach kilku złotych. Nie jest to więc duży wydatek, a z pewnością wpłynie pozytywnie na dalszą część przeprowadzanych prac wykończeniowych.

Malowanie lub tapetowanie ścian

Jednym z ostatnich etapów kompleksowej odnowy ścian w domu jest ich malowanie lub tapetowanie – w zależności od tego, na co dokładnie się zdecydujemy. W przypadku malowania o innych kwotach mówimy, gdy nałożona ma być jedna warstwa, z kolei nieco wyższa kwota jest podczas malowania ściany dwa razy. 

Rozliczanie tapetowania ścian również rządzi się swoimi prawami. Niekiedy liczone jest wykonanie 1 m2 powierzchni, w innym przypadku natomiast położenie całej rolki. Istotne znaczenie ma również sam rodzaj tapety, a dokładniej typ materiału, z jakiego została ona wykonana, ponieważ nierzadko wpływa to na wydłużenie się czasu pracy.

Szukasz sposobu na szybką renowację starych ścian w domu lub mieszkaniu?
Sprawdź ceny usługodawców!
Zapoznaj się z cenami tapetowania ścian