Wybór jednego rodzaju listew przypodłogowych, z wielu dostępnych na rynku, nie jest łatwym zadaniem. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym pokrótce przedstawiamy najpopularniejsze typy listew, a także wskazujemy ich najważniejsze cechy, sens zastosowania oraz przedstawiamy, który rodzaj jest najtańszy i najdroższy. Zapraszamy do lektury! 

Jakie zastosowanie mają listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe przez wiele osób uważane są za zbędne dodatki, a tym samym – niepotrzebnie generują dodatkowe koszty. W rzeczywistości jednak mają one kilka istotnych funkcji, które sprawiają, że warto jednak zdecydować się na ich montaż. 

Jednym z ich zadań jest ochrona miejsca, gdzie łączy się podłoga i ściana. Jest to funkcja praktyczna. Dzięki listwie przypodłogowej chroniona jest dolna część ściany, która mogłaby być uszkodzona np. podczas odkurzania. Amortyzuje ona uderzenie, dzięki czemu powierzchnia nie ulega zniszczeniu i nie ma konieczności ponownego korzystania z usług murarsko-tynkarskich, ani późniejszego malowania lub tapetowania ścian

Drugą równie ważną funkcją jest funkcja estetyczna. Listwy przypodłogowe sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej estetyczne, ponieważ nie widać m.in. szczeliny dylatacyjnej, które często zaburza cały wygląd danego pomieszczenia. Co więcej, pod listwami można śmiało pochować kable, przedłużacze i inne przewody, dzięki czemu pokój jest zdecydowanie bardziej uporządkowany.

Rodzaje listew przypodłogowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów listew przypodłogowych. Każdy z nich wyróżnia się wyglądem, innym materiałem, z jakiego jest wykonany, a nierzadko również funkcjonalnością.

Listwy przypodłogowe PCV

Pierwszą propozycją, jaką przedstawimy w dzisiejszym poradniku, są listwy przypodłogowe wykonane z polichlorku winylu, czyli tzw. PCV. Są one idealnym wyborem do pomieszczeń, w których znajduje się podłoga wykonana z paneli lub drewna. 

Mają wiele fajnych z punktu widzenia użytkownika funkcji – są elastyczne, łatwo się je montuje i demontuje, mają stosunkowo niską cenę. Co więcej, dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu łatwo je zastosować w pomieszczeniach urządzonych w niemal każdym stylu dekoratorskim.

 

Zastanawiasz się, kto powinien zająć się montażem listew przypodłogowych w Twoim domu lub mieszkaniu?
Sprawdź ceny usługodawców!
Zapoznaj się z cenami usług stolarskich w Sosnowcu

Listwy przypodłogowe metalowe

Kolejnym wariantem listew przypodłogowych są listwy metalowe. Materiał, z którego są one wykonywane, to stal lub aluminium. Są odporne na wszelkie uszkodzenia, zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Decydując się na ich montaż, nie ma obaw, że podczas mycia podłóg wchłoną one wilgoć. Łatwo utrzymać je w czystości. Wybierane są zazwyczaj do wnętrz urządzonych w stylu loftowym, gdzie sprawiają wrażenie spójności dekoratorskiej. 

Listwy przypodłogowe drewniane

Listwy przypodłogowe wykonane z drewna zazwyczaj kojarzą się z niezwykle eleganckim rozwiązaniem. I rzeczywiście tak jest – idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach w stylu klasycznym lub angielskim, ale nie tylko. Jeśli zadbamy o odpowiedni dobór dodatków, równie fajnie mogą prezentować się w pomieszczeniach industrialnych, a nawet glamour.

Podczas wybierania drewnianych listew przypodłogowych, jest jedna kwestia, na którą w szczególności należy zwrócić uwagę – ilość sęków, jakie listwy te posiadają. Zasada jest taka, że im jest ich mniej, tym produkt wyróżnia się lepszą jakością. Za tym z kolei idzie większa wytrzymałość i służenie przez dłuższy czas.

Listwy przypodłogowe MDF

Listwy przypodłogowe wykonane z płyty MDF są jednymi z obecnie najpopularniejszych wariantów. Na ich powierzchni znajduje się lakier lub okleina, która może przyjmować różne kolory. Wybierając więc barwę listew, należy przemyśleć, jaki odcień najfajniej będzie się komponował z rozwiązaniami zastosowanymi w danym pomieszczeniu. Warto decydować się na kontrasty, które znacznie urozmaicają wygląd pokoju.

Który z rodzajów listew przypodłogowych jest najtańszy, a który najdroższy?

Podstawową kwestią, która w największym stopniu wpływa na całkowity koszt montażu listew przypodłogowych, jest wielkość danego pomieszczenia. Do tego należy doliczyć cenę robocizny, a także koszt samej wykładziny. To z kolei zależne jest od jej rodzaju.

Do najtańszych zaliczane są listwy przypodłogowe PCV, a zaraz po nich znajdują się te wykonane z MDF. Do najdroższych z kolei należą listwy wykonane z drewna – warto mieć świadomość tego, że naturalne materiały zazwyczaj znacznie podnoszą sumaryczną cenę. 

Wybierając jeden, konkretny rodzaj listew przypodłogowych, warto kierować się jednak nie tylko ceną. Należy patrzeć również na to, czy dany typ produktu pasował będzie do wnętrza, w którym ma się znaleźć. Jeśli bowiem kwestia ta zostanie zaniedbana, może okazać się, że zadowolenie z uzyskanego efektu nie będzie wystarczające. 

 

Przed montażem nowych listew przypodłogowych planujesz zmienić również całą podłogę w danym wnętrzu?
Sprawdź ceny usługodawców!
Zapoznaj się z cenami usług glazurniczych