Rozpoczynając remont, musimy podjąć decyzję, w jaki sposób chcemy odnowić mieszkanie. Do wyboru mamy wiele różnych możliwości, a każda z nich niesie ze sobą nieco inne koszty. Cennik remontów zależy od zakresu prac, na jakie się zdecydujemy oraz od ich rodzaju. Przyjrzyjmy się dziś bliżej kosztom malowania i tapetowania mieszkania – co będzie dla nas tańsze? Zapraszamy do lektury!

Ile kosztuje tapetowanie mieszkania?

Musimy zdawać sobie sprawę, że cennik tapetowania obejmuje kilka różnych czynności, które należy wykonać, by uzyskać wytapetowane wnętrze. Konieczne będzie odpowiednie przygotowanie ścian. Od ich powierzchni i stanu wyjściowego zależy, ile ostatecznie zapłacimy. Tańsze będzie kładzenie tapety na ścianie pomalowanej niż tej już pokrytej tapetą. W drugim przypadku bowiem prace musimy zacząć od zerwania starej warstwy, a następnie trzeba wyczyścić ścianę z resztek kleju. Dopiero wtedy można przejść do odtłuszczania i gruntowania klejem. W przypadku kładzenia tapet na ściany wyłącznie pomalowane prace zaczynamy od dwóch ostatnio wymienionych czynności. Prace trwają więc krócej i w związku z tym są tańsze.

Drugim czynnikiem wpływającym na koszt tapetowania mieszkania jest nasze miejsce zamieszkania. Inny bowiem będzie cennik tapetowania w Krakowie, a inny koszt tapetowania w Gliwicach. Zawsze warto porównać oferty różnych firm remontowych, by z nich wybrać najlepszą dla nas.

 

Szukasz kogoś, kto sprawnie i tanio odnowi ściany?
Zapoznaj się z cennikiem malowania!

 

To, ile zapłacimy za tapetowanie mieszkania, zależy między innymi od:

  • powierzchni, która jest do tapetowania, można założyć, że za m2 zapłacimy od 10 zł (w przypadku ścian),
  • trudności dotarcia do danej powierzchni – tapetowanie sufitu będzie o ok. 50% droższe,
  • od tego, czy chcemy mieć jedną tapetę, czy łączymy kilka, a może trzeba uważać na powtarzalność i zgodność wzoru,
  • czy całość wykańczamy dodatkowym dekoracyjnym paskiem czy też nie.

Ile kosztuje malowanie mieszkania?

Jeszcze bardziej złożony może okazać się cennik malowania mieszkania, ponieważ mamy tu dostępnych zdecydowanie więcej możliwych kombinacji. Podobnie, jak w przypadku tapetowania, tak i malowanie ścian może występować w wersji tańszej i droższej, w zależności od stanu powierzchni, którą odnawiamy. Problem pojawia się w sytuacji, gdy zmieniamy rodzaj farby, tj. np. wcześniej używaliśmy akrylowej, a teraz chcemy zamalować ją lateksową. Taka ściana będzie wymagała od fachowców zupełnie innego przygotowania, by uzyskany efekt był trwały, a farba się nie łuszczyła.

W ramach cennika malowania w Warszawie czy Katowicach możemy wyróżnić kilka rodzajów prac. Koszt zeskrobania starej farby zaczyna się od około 4 zł za m2, a gruntowanie od 1 zł. Jeśli konieczne jest położenie warstwy podkładowej (bo np. zamalowujemy ciemny kolor), musimy liczyć się z kosztem od 3 zł. Cena samego malowania zależy od:

  • koloru farby – malowanie na biało jest tańsze, ponieważ kolory wymagają większej precyzji w równym rozprowadzaniu pigmentów,
  • ilości kładzionych warstw – każda kolejna do dodatkowy koszt,
  • rodzaju malowanej powierzchni – malowanie sufitu jest droższe,
  • rodzaju usługi – wszelkie wzory, artystyczne malowania wyniosą nas więcej.

Co jest tańsze malowanie czy tapetowanie mieszkania?

Co bardziej się opłaca farba czy tapeta? Sprawdzamy

Jeśli znamy już zmienne wpływające na ostateczny koszt naszego małego remontu, czas przeliczyć, co nam się bardziej opłaci. Załóżmy, że chcemy odnowić ściany w pokoju o wielkości 20 m2. Ustalmy, że ściany były pomalowane.

Sytuacja pierwsza: chcemy położyć tapetę w jednym wzorze na całej ścianie. Nie musimy zrywać starej, wystarczy więc czyszczenie i gruntowanie. Przyjmijmy, że zapłacimy za to 5 zł/m2, czyli 100 zł. Następnie zlecamy specjalistom położenie tapety ( najtaniej 10 zł/m2), co wyniesie nas 2000 zł. Całość wykończmy dekoracyjnym paskiem (2 zł/m2), czyli jeszcze 40 zł. Łącznie więc wyszło nam 2140 zł.

Sytuacja druga: malujemy ściany, dwie warstwy w jednym kolorze. Przygotowanie do malowania (jeśli zdzieramy farbę to dodatkowe 4 zł/m2, czyli 80 zł), czyli gruntowanie to niewielki koszt 1 zł/m2, co da nam 40 zł. Jednak zmieniamy radykalnie kolor i potrzebne jest malowanie podkładowe (3 zł za 1m2), łącznie 120 zł. Następnie malowanie kolorem, dwóch warstw (minimum 8 zł/m2) – to 160 zł. Podsumowując, wyszło nam ok. 400 zł.

Jak widać, w tym przypadku tapetowanie wyszło nam ponad pięciokrotnie drożej, ale nie uwzględniliśmy w tym kosztów materiałów, a wyłącznie “robocizny”. Założyliśmy również ceny minimalne. Musimy jednak pamiętać, że ostateczny koszt zależy od bardzo wielu zmiennych, dlatego w każdym przypadku warto usiąść i policzyć sobie koszt odświeżenia danego wnętrza.

Prawdopodobne jest, że tapetowanie będzie droższe, jeśli uwzględnimy kładzenie tapety w całym pomieszczeniu. Dziś jednak mało kto się na to decyduje, dlatego nie warto od razu skreślać tej metody dekoracji ścian. Położenie tapety na jednej ścianie może nam się bardziej opłacić, szczególnie jeśli wiemy, że farba nie trzyma się jej zbyt dobre. W takiej sytuacji bowiem do kosztu remontu musielibyśmy dodać jeszcze cennik suchych tynków lub cenę kładzenia karton gipsów.

 

Szukasz kogoś, kto pomoże położyć tapety w Częstochowie?
Sprawdź ten cennik tapetowania!