Lampy biurowe i do pokojów przemysłowych mogą mieć różne kształty obudowy, jednak niektóre z nich pozwolą zaoszczędzić sporo miejsca. Jednym z takich rozwiązań jest lampa rastrowa, kojarzona głównie z biurowcami i halami. Na szczęście ten rodzaj oświetlenia nie jest zarezerwowany dla dużych powierzchni, a wykorzystany sprytnie i z pomysłem może sprawdzić się także w domowym zaciszu. Jak poprawnie zamontować lampę rastrową i czy potrzebny jest nam do tego fachowiec? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Zapraszamy do czytania!

Oprawa rastrowa – co to znaczy?

Oprawa rastrowa jest lampą o charakterystycznym modułowym kształcie, którą wykorzystuje się głównie w biurowcach, halach szkoleniowych i konferencyjnych, a także w sklepach oraz lokalach. Lustrzane wnętrze mocno odbija światło z żarówki, które pochodzi zwykle z LEDów i halogenów. Największą zaletą lamp rastrowych jest dawanie dużej ilości światła, które z łatwością doświetli nawet duże pomieszczenia.

Lampa rastrowa – jak ją zamontować?

Montaż lampy rastrowej może odbywać się na kilka sposobów, jednak z racji specyficznej budowy, ten typ oświetlenia prezentuje się najlepiej, kiedy jest wbudowany w sufit podwieszany. Dzięki temu sprytnie ukryjemy podstawę lampy, a całość sprawi bardzo estetyczne wrażenie.

Montaż lampy rastrowej powinien odbywać się pod kontrolą fachowca, który specjalizuje się w konstrukcjach z płyt kartonowo-gipsowych. Pozwoli to znacznie skrócić czas remontu i połączyć prace, takie jak malowanie, tapetowanie czy usługi glazurnicze. Ponadto fachowcy mają bogate doświadczenie, przez co wszelkie prace monterskie wykonają o wiele szybciej i sprawniej.

 

 

Lampy rastrowe do sufitów podwieszanych – jakie wybrać?

Lampy rastrowe do sufitów podwieszanych nie muszą wyglądać tak samo, mają różne kształty i są budowane z różnorodnych materiałów. Wszystko zależy od ilości “slotów” w lampce. Najczęściej spotykane lampy rastrowe mają wymiary 60x60, 2x36 i 4x18. Dzięki różnorodności możemy być pewni, że lampy zmieszczą się w prawie każdym pomieszczeniu. Od małych garaży i kącików dla majsterkowicza, po wielkie hale i sklepy.

Rozmiar lampy rastrowej wybierajmy na podstawie wielkości pokoju, w którym ma zostać zamontowana. Warto wiedzieć, że tego typu oświetlenie jest bardzo jasne i nawet mała lampa rastrowa będzie wydajniejsza niż żyrandol czy inny typ sufitowy.

 

Montaż lampy rastrowej w suficie podwieszanym

 

Czy każdą lampę rastrową można otworzyć?

Nie wszystkie lampy rastrowe można otwierać. Niektóre z nich są tworzone w sposób hermetyczny, co oznacza, że otwarcie rozszczelni je i uszkodzi, a w efekcie przestaną świecić. Lampy hermetyczne są wypełnione zintegrowanymi świetlówkami i są bardzo jasne, jednak mają jedną wadę. Patrzenie w nie może olśnić i na chwilę oślepić, przez co lepiej sprawdzają się w sklepach i halach niż w biurach i domowych warsztatach. Do mniejszych powierzchni lepiej wybierać lampy rastrowe LED, które nie rozpraszają uwagi, są ekologiczne i będą świecić przez długi czas.

Potrzebujesz więcej światła w pokoju, jednak nie chcesz kuć ścian? Przeczytaj nasz artykuł: Więcej światła bez kucia? Zobacz, jak tanio zamontować listwy LED.

Montaż lampy rastrowej a remont biura lub mieszkania

Jak pisaliśmy wcześniej, lampy rastrowe najlepiej założyć podczas remontu. Tylko wtedy bez problemu ukryjemy je w podwieszanym suficie. Ponadto możemy odświeżyć wnętrze i nadać mu nieco charakteru. Warto zadbać o cyklinowanie, malowanie ścian, wymianę okna, drzwi lub remont instalacji grzewczych. Dzięki działaniu w taki sposób zaoszczędzimy pracy w przyszłości, a także zyskamy jasne i przyjemne otoczenie do odpoczynku lub pracy.

Oprawa rastrowa z modułem awaryjnym – do czego się przydaje?

Oprawa rastrowa z modułem awaryjnym jest wykorzystywana do podświetlania piktogramów, czyli oznaczeń informacyjnych i ostrzegawczych w pomieszczeniach. Dzięki nim szybciej dostrzeżemy wyjście ewakuacyjne, co jest niezmiernie ważne, żeby zachować bezpieczeństwo w dużych budynkach użyteczności publicznej, czyli halach, biurach i urzędach. Żeby zamontować tego typu lampę rastrową, nie trzeba stawiać podwieszanego sufitu. Wystarczy przytwierdzić ją do ściany w pobliżu wspomnianych drzwi.

Lampa rastrowa czy zwykła – małe podsumowanie

Lampa rastrowa w niektórych sytuacjach sprawdzi się o wiele lepiej niż klasyczna, ponieważ daje więcej światła i jest kompaktowa. Ponadto oprawy rastrowe nowej generacji są wypełnione LEDami, co znacznie przedłuża ich żywotność i oszczędza środowisko.

Warto zwrócić uwagę na różne rozmiary lamp, najmniejsze sprawdzą się świetnie nawet w domowych warunkach. Montaż lamp rastrowych nie jest trudny, jednak wymaga pomocy fachowca, gdyż jest to oświetlenie, które ukrywa się w podwieszanym suficie.

 

Wysokość sufitu przestała Ci odpowiadać?
Fachowcy zmienią ją dla Ciebie!