Coraz modniejsza w domach i mieszkaniach staje się zabudowa z płyt kartonowo-gipsowych, czyli tzw. ,,suche tynki”. Płyty kartonowo-gipsowe są idealnym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają w szybki i tani sposób uzyskać idealnie gładką powierzchnię przygotowaną pod dalsze prace remontowe, takie jak malowanie czy tapetowanie. Jak przymocować karton gipsy, aby efekt był zadowalający? Czy warto robić to samodzielnie, czy może lepiej powierzyć to zadanie fachowcowi? Ile kosztuje montaż płyt gk? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Płyty kartonowe gipsowe – zalety suchej zabudowy

Płyty kartonowo-gipsowe to element suchej zabudowy, bez której bez wątpienia większość fachowców nie wyobraża sobie prac remontowych. Sucha zabudowa oznacza, że prace wykonywane są bez konieczności zastosowania tzw. wody zarobowej – niezbędnej w procesie wiązania tradycyjnych materiałów budowlanych w postaci tynku gipsowego, betonu czy innych dawnych technik wykańczania wnętrz. Płyty kartonowo-gipsowe są mocowane do ścian mechanicznie lub za pomocą kleju, co znacznie ułatwia i przyspieszenia cały remont. Kolejną zaletą suchej zabudowy jest również to, iż jest to system dużo tańszy niż inne sposoby wykańczania wnętrz. Karton gipsy to również szerokie możliwości w aranżacji wnętrz – za ich pomocą można dowolnie kształtować wnętrza, uzyskując interesujące i odmienne od dotychczasowych aranżacje.

Sprawdź ceny zabudowy z karton-gipsów
Zapoznaj się z naszym cennikiem

Gdzie znajdują zastosowanie płyty kartonowo-gipsowe?

Płyty kartonowo-gipsowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Za ich pomocą można tworzyć lekkie ściany działowe, podwieszane sufity, zabudowy poddaszy, skosów. Bardzo często wykorzystywane są również do zabudowy stelaży instalacyjnych w łazience czy obudowy armatury łazienkowej. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów płyt kartonowo-gipsowych – tradycyjne typu A do wnętrz, których względna wilgotność nie przekracza 70%, odporne na działanie wilgoci impregnowane specjalnym środkiem hydrofobowym, który ogranicza wchłanianie wilgoci, płyty kartonowo-gipsowe o podwyższonej odporności ogniowej, a także płyty odporne zarówno na ogień, jak i wilgoć. 

Karton gipsy – sposoby montażu 

Istnieją dwa najpopularniejsze sposoby montażu płyt kartonowo-gipsowych – mocowanie ich na kleju (na mokro) oraz do stelaży (na sucho). 

Mocowanie płyt kartonowo-gipsowych na kleju

Ta metoda jest chętnie wybierana, ponieważ jest mniej czaso- i pracochłonna, jednak wymaga ona równego podłoża. Klej nanoszony jest na uprzednio przygotowane ściany w postaci placków w odległości co 25-30 cm. To, co ważne to fakt, że płyty gipsowe na plackach można montować tylko na ścianach, a nie na sufitach. 

Mocowanie płyt kartonowo-gipsowych do stelaży 

W przypadku sufitów lub bardzo zniszczonych ścian z dużymi uskokami konieczna będzie zabudowa płytami kartonowo-gipsowych na stelażu. Metoda ta zajmuje więcej czasu, ale końcowy efekt zwykle jest lepszy. W takich sytuacjach, oprócz odpowiednich płyt kartonowo-gipsowych, potrzebne będą również profile stalowe, które mocuje się do ścian. Aby estetycznie wykończyć powierzchnię zabudowy z karton gipsu, należy także zaopatrzyć się w masę szpachlową, która posłuży do wypełniania połączeń pomiędzy poszczególnymi płytami. Z kolei do montażu płyt kartonowo-gipsowych do stelaża służą blachowkręty. 

Ile kosztuje montaż płyt kartonowo-gipsowych? Karton gips – cena za m2

Ceny montażu płyt karton gipsowych zależą od rodzaju zabudowy, metody montażowej oraz rejonu. Średnia cena za m2 ścianki działowej z płyty kartonowo gipsowej waha się od 65 do 85 zł za m2. Im bardziej skomplikowana konstrukcja, tym większe koszty robocizny, dlatego też zwykle cena dwupoziomowego sufitu podwieszanego jest wyższa niż jednopoziomowego. Cena robocizny za montaż karton gipsów jest wyższa w dużych miastach. Przykładowo ceny zabudowy kartonowo-gipsowej w Warszawie zaczynają się od 56 zł za m2 ścianki działowej, a dla porównaniu ceny karton gipsów w Gliwicach to między 51 a 97 zł za m2. 

Karton gips na kleju czy na stelażu? Które rozwiązanie jest tańsze? 

Ze względu na niższy poziom skomplikowania prac tańszym rozwiązaniem jest montaż płyt kartonowo-gipsowych na kleju – ceny zaczynają się już od 20zł/m2. Montaż karton gipsów na stelażu jest bardziej pracochłonny, co przekłada się na jego wyższą cenę. W przypadku montażu płyt gk na stelażu ceny wahają się od 35 do 95 zł za m2.

Montaż karton gipsów – samodzielnie czy z fachowcem? 

Ściany kartonowo gipsowe można posadzić samodzielnie, ale zwykle ostateczny efekt nie będzie zadowalający. Z tego względu jest to czynność, którą powinno zlecić się fachowcom. Co więcej, płyty g-k mają duże formaty, więc ich montażem powinno zajmować się minimum dwóch wykonawców. Próby robienia tego przez jedną osobę, nawet jeśli dysponuje ona odpowiednimi narzędziami, kończą się zwykle porażką – nierównym zamontowaniem płyt lub ich złamaniem.

Zastanawiasz się, ile kosztuje zabudowa z płyt kartonowo-gipsowych?
Zapoznaj się z naszym cennikiem karton gipsów w Krakowie